Vleesloos eten: Schijngehakt

In de volgende aflevering van het Zwols Historisch Tijdschrift (april 2018) staat het laatste artikel van Jan van de Wetering over Zwolle tijdens de Eerste Wereldoorlog. Hier alvast letterlijk en figuurlijk een voorproefje.

De laatste jaren van de Eerste Wereldoorlog was er een groot tekort aan levensmiddelen door de blokkades van de Britten en de duikbotenoorlog van de Duitsers in de Noordzee. Vlees en vele andere levensmiddelen werden schaarse producten en waren alleen nog op de bon te krijgen. In de Zwolsche Courant verschenen artikelen over koken in oorlogstijd. Zo leerden de Zwollenaren onder andere maaltijden te bereiden zonder vlees. Eén van die recepten, schijngehakt geheten, is te vinden in het Oorlogs-Kookboek uit 1918, ‘Een eenvoudige handleiding ter bereiding van smakelijke, voedzame gerechten en vleeschloze schotels uit de thans beschikbar zijnde levensmiddelen, met praktische ervaring samengesteld door een Hollandsche Huisvrouw.’ De redactie van onze website was nieuwsgiering hoe dat schijngehakt zou smaken. Een klein fotografisch verslag.

 

Het Oorlogs-Kookboek uit 1918

 

Het recept voor Schijngehakt

 

 

Aan de slag!

Gepureerde bonen en eieren

 

Aardappelen koken en uien bakken

In paneermeel rollen

Even bakken en klaar om te eten

Oordeel eetclub na honderd jaar Oorlogs-Kookboek: een beetje vies en een beetje lekker!