De derde jeugd van een 300-jarige

 

Op 2 oktober 2021 was het precies 300 jaar geleden dat het grootste Schnitgerorgel in Europa werd opgeleverd aan het bestuur van de stad Zwolle. Op 7 oktober geeft orgeladviseur en projectleider van de restauratie, Cees van der Poel, een lezing over de derde jeugd van dit 300-jarige orgel in Academiehuis Grote Kerk Zwolle Na de brand van de kerk in 1682 moest de kerk het lange tijd zonder orgel doen. De toenmalige burgemeester van Zwolle, Bernard Huete, zorgde uit eigen middelen voor de bouw van een nieuw orgel. Inmiddels is dit Schnitgerorgel wereldberoemd en gaat al meer dan 300 jaar mee. Cees vertelt over de restauratie, daarmee zijn derde jeugd, en het verhaal achter dit majestueuze barok-orgel. De lezing van 7 oktober, 20:00, is vrij toegankelijk en aanmelden kan via www.academiehuis.nl/evenementen/lezing-de-derde-jeugd-van-een-300-jarige Schnitgerorgel Zwolle.

Dit wereldberoemde orgel met 4 klavieren, 63 registers en meer dan 4400 pijpen is in de jaren 1719-1721 gebouwd door de beroemde orgelbouw familie Schnitger. Ontworpen door vader Arp – ook wel de Stradivarius van de orgelbouw genoemd – en afgebouwd onder leiding van zijn zoon Frans Caspar, op dat moment 26 jaar oud. Door zijn voorgestelde uitbreidingen is het orgel, een toonbeeld van de Noord Duitse barok, meer dan 100 jaar het grootste orgel van Nederland geweest. Van het orgel is nog relatief veel oorspronkelijk materiaal bewaard gebleven (bijvoorbeeld de complete balgenkamer, de oorspronkelijke klavieren, maar ook veel origineel pijpwerk). Dit biedt de unieke kans om het orgel weer zo goed mogelijk in oorspronkelijke staat terug te brengen en de luisteraar in de toekomst 300 jaar mee terug in de tijd te nemen. Erfgoedplatform Zwolle Het Erfgoedplatform Zwolle is een samenwerking tussen Zwolse Historische Vereniging, Het Oversticht, Vrienden van de Stadskern Zwolle, Zwols Architectuur Podium Zwolle, Monumentenzorg/Archeologie gemeente Zwolle, Waanders in de Broeren, Stichting Het Vrouwenhuis Zwolle, Academiehuis Grote Kerk, Stichting Allemaal Zwolle.

www.academiehuis.nl